آبخوری

آبخوری از جمله مهمترین انواع مبلمان شهری به شمار می آید. نصب درست و اصولی آبخوری در مکان مناسب آرامش و آسایش شهروندان را فراهم می آورد. در خرید آبخوری باید به شرایط آب و هوای شهر دقت داشته باشید.

منابع آبی رایگان در فضاهای عمومی، که در طول تاریخ توسط خیرین یا خود شهرداری ها تأمین می شدند، یکی از گام های عمده پیشرونده به سوی تمدن بوده اند. این منابع آبی که در فضاهای شهری بیشتر به شکل آبخوری دیده می شوند امروزه، با وجود چالش های متعدد بهداشتی، هنوز یک عنصر مهم در فضاهای شهری سالم به شمار می روند. آب آشامیدنی سالم و پاک که از طریق این آبخوری ها در مکان های عمومی ارائه می شود جایگزین مناسبی برای نوشیدنی های شیرین می باشد. همچنین وابستگی به بطری های پلاستیکی که برای سلامتی محیط زیست مضرند را کاهش می دهد و موجب صرفه جویی پول افراد می گردد. بنابراین، جانمایی و مکانیابی مناسب این تسهیلات در فضاهای شهری، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است

طراحی

آبخوری ها باید در مقیاسی متناسب با مکان نصب شان طراحی شوند و به آسانی در دسترس کودکان، افراد ناتوان و افراد نشسته بر روی ویلچر قرار گیرند. برای استفاده راحت تر معلولان، شیرهای آب را می توان در ارتفاع 58 سانتیمتری طراحی کرد. این اندازه، فضای مناسبی اطراف آبخوری بوجود می آورد تا کاربران ویلچر نیز بتوانند از آنها استفاده کنند چراکه ارتفاع ویلچر نیز حدود 58 سانتیمتراست.

همچنین، شیرها باید بر روی یک سطح سخت نصب شوند. باز و بسته کردن شیر آبخوری باید به راحتی و با اعمال کمترین قدرت انجام گیرد. بهتر است آبخوری ها دارای یک شیر خودکار باشند تا مانع از هدر رفتن بی مورد آب گردند. نصب یک شیر آب در کنار حوضچه یا شیر اصلی باعث خواهد شد تا به آسانی بتوان بطری آب را پر یا از آن برای شست وشوی دست ها استفاده نمود. به علاوه تعبیه یک سیستم لوله کشی و منبع تخلیه مانع از برگشت و آلوده کردن آب خواهد گردید.

آبخوری ها باید در مقیاسی متناسب با محل نصب شان طراحی شوند و به آسانی در دسترس کودکان و افراد ناتوان قرار گیرند.

آبخوری ها بطور کلی باید در مناطق شلوغ و محورهای اصلی تردد عابران پیاده واقع شوند.

مکان یابی

آبخوری ها باید نزدیک به مکان هایی مانند اماکن تفریحی، ورزشی، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری، زمین های بازی، بوستان ها، پایانه های مسافربری، مراکز خرید و میادین عمومی، ایستگاه های حمل و نقل عمومی و بطور کلی در مناطق شلوغ و محورهای اصلی تردد عابران پیاده واقع شوند. این تسهیلات باید در جایی قرار گیرند که دامنه دید را محدود نکنند، مانع رفت و آمد پیاده روها نشوند و دست کم یک متر با دیگر مبلمان خیابانی نصب شده در آن محدوده فاصله داشته باشند. آبخوری ها به دلایل کاربردی باید درمناطقی که تابستان گرمی دارند در دسترس باشند. همچنین بهتر است:

· طراحی سیستم نصب، لوله کشی و شبکه فاضلاب آبخوری ها به گونه ای باشد که مانع از خیس شدن و لغزندگی محیط اطراف آن شود؛

· آبخوری به سمت فضاهای سبز و لبه های حاشیه پارک شیب داشته باشد؛

· انشعابات مسیر به سمت آبخوری، دسترسی به مسیر اصلی حرکت را فراهم آورد؛

· به فاصله دو و نیم متر از آبخوری باید محیطی پاکیزه همراه با امکانات رفاهی مانند نیمکت وجود داشته باشد؛

· اگر در منطقه ای تنها یک آبخوری وجود دارد، امکان استفاده دو طرفه از سمت چپ و راست برای افراد ویلچری فراهم شود.

سخن پایانی

ایمن ترافیک کالا به عنوان تولید کننده انواع مبلمان شهری و آبخوری مجموعه مناسبی از انواع آن را گردآوری نموده است. برای مشاهده مدل ها می توانید به آدرس سایت مراجعه نمایید.